حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 9 کاراکتر

تشخیص پشت و رو بودن لنز چشم

 

امروزه استفاده از لنزهای چشمی افزایش زیادی یافته‌ است، که انواع آن‌ها برای زیبایی و به جای عینک مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهتر است قبل از خرید لنز درمورد نحوه استفاده و نگه داری آن اطلاعات لازم را کسب کنید تا در هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید. ازجمله مواردی که هنگام خرید لنز ممکن‌ است با آن مواجه‌ شوید، تشخیص پشت و رو بودن لنز چشم است.

البته این موضوع برای آن دسته از افرادی که در مدت زمان طولانی از لنز استفاده می کنند، موضوع بسیار ساده و پیش‌ پا افتاده‌ای است. اما اگر برای اولین بار از لنز استفاده می کنید، تشخیص پشت و رو بودن لنزچشم ممکن است کار سختی به نظر بیاید.

درهنگام استفاده از لنزهای چشمی ممکن است سوالات زیادی داشته‌ باشید؛ که بهتر است برای یافتن پاسخ این سوالات از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. در این بحث سوالات بسیار زیادی پیش می‌آید که می‌توانید با مطالعه این مقاله پاسخ آن‌ها را بیابید، پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 پشت و رو بودن لنز چشم

نشانه‌های پشت و رو بودن لنزچشم

 • در صورت پشت و روبودن لنزچشم احساس درد و ناراحتی را در این ناحیه خواهید داشت. برای مثال ممکن است حس کنید مژه و یا سنگ ریزه ای در چشم شما فرورفته است.
 • به دلیل قرارگرفتن نادرست لنزهای چشمی، امکان جابه‌جا شدن لنزها روی عنبیه وجود دارد. این جابه‌جا شدن سبب آسیب به قرنیه و زخم‌شدن پلک می‌شود. هم چنین درصورت تشخیص نابه‌هنگام عفونت‌های چشمی را به همراه‌ خواهد داشت.
 • درصورت پشت و روبودن لنزچشمی ، دید شما مانند زمانی‌ که از عینک استفاده می‌کنید واضح نخواهد بود. هم چنین ممکن است سبب تاری دید شود.
 • به دلیل قرارگیری نادرست لنزهای چشمی ، ممکن‌است در هنگام ورزش کردن و تحرک این لنزها به صورت کلی از چشم بیرون افتند.

 

تشخیص پشت و رو بودن لنز چشم

 • اولین راه برای تشخیص پشت وروبودن لنزچشم این است که لنز را روی انگشت اشاره خود قراردهید و آن را درمقابل چشمانتان بگیرید . آن گاه از زوایای کناری به لنز نگاه‌کنید. اگر لنز درحالت درستی قرارداشته‌باشد به صورت یک نیم کره روی انگشت شما دیده می‌شود و درصورت اشتباه بودن لنز به شکل یک چتر برعکس دیده‌خواهدشد.
 • اگر هنگام قرارگرفتن لنزهای چشمی احساس ناراحتی کردید و یا حس کردید به خوبی نمی‌توانید پلک بزنید مسلما لنز را برعکس گذاشته‌اید. هم چنین اگر لنز برعکس باشد به راحتی نمی‌توانید آن را روی چشم قراردهید.
 • از روش های تشخیص پشت وروبودن لنزچشم این است که بهتر است لنز را بین انگشت اشاره و شست قرارداده و کمی فشاردهید. اگر هنگام فشاردادن لنز به صورت لوله ای درآمد، شکل قرارگیری لنز درست است و اما اگر V شکل شد، لنز پشت و رو خواهد بود.

روش تاکو تست برای تشخیص پشت و رو بودن لنزچشم

آخرین روش برای تشخیص پشت و روبودن لنز چشم، تاکوتست نام دارد. برای استفاده از این روش لنز را بین انگشت شست و اشاره خود قراردهید. توجه‌ کنید لبه های لنز باید آزاد باشد، سپس فشار اندکی را به مرکز لنز وارد کنید، اگر دراثر این فشار لبه های لنز به سمت هم کشیده‌ شدند حالت لنز درست خواهد بود. اگر لبه‌های دایره‌ای لنز ازهم دور شدند، لنز پشت و رو است که باید ابتدا حالت قرارگیری آن را اصلاح کرده و سپس استفاده‌ کنید.

البته روش‌های تشخیص پشت وروبودن لنزچشم انواع بسیارزیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از دستگاه اشاره‌کرد. این روش‌ها مخصوص استفاده پزشکان است و به دلیل پیچیدگی‌های کار از بیان‌کردن آن‌ها صرف نظرکرده‌ایم.

اگر به روش تاکو علاقه زیادی دارید، می‌توانید برای تشخیص پشت و رو بودن لنزچشم به شکل دیگری آن را امتحان کنید. برای استفاده ازاین روش دستتان را به سمت بالا بگیرید و به انگشت کوچک دستتان نگاه‌کنید. انگشت کوچک دست شما سه بند دارد، که دراین جا ما می‌خواهیم از بندسوم آن استفاده کنیم. در ابتدا کف دستتان را کاملا صاف کنید و لنزچشم را روی چین خوردگی پایین تر از بندسوم قراردهید. سپس اندک اندک دست خود را جمع کنید، دقت‌کنید که اگر لبه‌های لنز روی چین خوردگی‌های دست شما قرار گرفت لنز پشت و رو است. اما اگر لبه‌های لنز تمایل کمی را به خم شدن داشتند می‌توانید، لنز درحالت درست خود قرارگرفته‌ است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

اگر برای اولین‌ بار از لنز استفاده می‌کنید نکات زیررا رعایت‌ کنید

اگر برای اولین‌ بار از لنز استفاده می‌کنید نکات زیررا رعایت‌ کنید

 • هنگام استفاده از لنزهای خود ، دست‌های خود را به خوبی بشویید زیرا دست‌ها دارای میکروب و آلودگی‌های فراوانی است که ممکن است سبب ایجاد حساسیت‌های زیادی برای چشم شود. توجه کنید برای شستن دست ها از صابون‌های بدون عطر استفاده‌کنید.
 • درهنگام استفاده از لنز اگر چپ دست هستید در ابتدا لنزچپ خود را در چشم قراردهید و اگر راست دست هستید، این کار را برای لنز چشم راست خود انجام دهید. دراین صورت دیگر هیچ‌گاه لنزچشم چپ و راست خود را برعکس داخل چشم نخواهید گذاشت.
 • اگر هنگام گذاشتن لنز داخل چشم احساس ناراحتی کردید، به آرامی لنز را از چشم درآورید. دوباره با استفاده از مایع مخصوص آن را ضدعفونی کرده و سپس آن را داخل چشم قرار دهید.
 • هنگام قرارگیری لنز داخل چشم چند بار پشت سرهم پلک بزنید، این کار باعث می‌شود تا لنز به خوبی داخل چشم جای بگیرد.
 • برای تشخیص پشت و رو بودن لنزچشم لازم است تا از روش‌های بالا استفاده کنید. اگر نتوانستید با روش‌های بالا تشخیص درستی داشته باشید، بهتر است از پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
 • برای خرید لنز رنگی و لنز طبی متوانید به صفحه محصولات لنزینو مراجعه کنید.
H S
محصولات
 • قیمت: تماس بگیرید

  لنز ایر اپتیکس کالر رنگی فصلی (Air Optix Colors)

 • قیمت: تماس بگیرید

  لنز فرشلوک طبی روزانه (Freshlook)

 • قیمت: تماس بگیرید

  مایع لنز ۱۲۰ میلی لیتر اپل (Apple)

 • قیمت: تماس بگیرید

  لنز ایر اپتیکس طبی آستیگمات فصلی (Air Optix)

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یک × پنج =

  X